O škole

Co je to Letní škola FIT?

Cílem Letní školy FIT je ukázat, že v rámci informačních technologií je spousta přitažlivých oblastí, které zajímají i baví dívky a ženy. Snažíme se totiž vymýtit předsudek, že IT jsou výhradně mužský obor. Pokud je nám známo, jde o nejstarší podobnou akci zaměřenou specificky na dívky v ČR.

Kdy a kde

22. 8. – 26. 8. 2022, pondělí–pátek, denně 9.00 – 17.00

Letní škola IT probíhá každý rok na konci prázdnin, v posledním celém týdnu srpna, v historickém a současně moderním kampusu Fakulty informačních technologií VUT v Brně.

Je určena všem dívkám od 16 let, které mají zájem se dovědět více o různých IT oblastech. Je vhodné mít základní znalosti ze střední školy, ale není to nutné. Seznámíme tě s potřebnými teoretickými znalostmi a ukážeme ti, jak je v praxi využít. Nebo se můžeš sama přesvědčit, že máš na to, si teorii vyzkoušet sama. Důležitý je zájem o obor a touha poznat co nejvíce IT oblastí.

Letní škola probíhá ve dvou 3–4 hodinových blocích – dopoledne a odpoledne, každý je věnován jednomu tématu. Délka bloku se může přizpůsobit tématu a schopnostem účastnic.

Jednotlivá témata jsou představována mladými kolegy, kteří danou oblast dobře znají a je jim blízká. Dovedou také téma prezentovat poutavou formou a s maximálním zapojením každé z vás. Určitě si z každého bloku odneseš nejen poznatky, ale i drobné produkty, které si sama vytvoříš.

Součástí programu je také návštěva firmy, která je partnerem fakulty a spolupracuje s ní ve výuce. Třeba zde najdeš motivaci, proč IT studovat.

Pro účastnice z větší vzdálenosti od Brna, které jsou plnoleté, jsme schopni pomoci domluvit ubytování na kolejích VUT. Pokud o něj máš zájem, dej nám prosím vědět včas!

Proč pro dívky?

Na FIT v současnosti studuje docela dost dívek, ale rádi bychom jich tady viděli více. Dívky, které u nás studují, mají zajímavé nápady a nové přístupy k řešení problémů a vůbec je s nimi radost spolupracovat. Informační technologie jim na oplátku nabízí skvělé možnosti uplatnění a nadstandardní možnosti v pracovním i osobním životě.

Ženský pohled na věc je v technických oborech velmi užitečný a ženy jsou zde ceněny pro svůj přístup. Mnoho našich absolventek je ve své práci velmi úspěšných, o čemž se můžete během letní školy osobně přesvědčit. Přesto se v naší společnosti stále setkáváme s předsudky, kdy jsou dívky už od dětství přesvědčovány, že do technických oborů nepatří, do IT už vůbec ne, a když pracovat s počítačem, tak možná jako sekretářka nebo účetní. Přitom právě informační technologie jsou pro ženy ideální oblastí, kde mohou vyniknout a když je potřeba, mohou pohodlně skloubit s prací svůj rodinný život. Naše absolventky mají v podstatě jistotu pracovního uplatnění v oboru tak dynamickém, že si v něm vždy najdou něco, co je bude bavit a zároveň je to slušně uživí.

Přijď se přesvědčit, že IT jsou i pro tebe. V průběhu letní školy si vyzkoušíš různé zajímavé oblasti IT od tvorby webových stránek, přes programování (fakt to může být zábava), seznámení s výrobou a programováním elektronických obvodů v HW laboratoři, experimenty v biometrické laboratoři až po zpracovávání zvuku a videa. V jednotlivých kurzech si budeš moci všechno prakticky vyzkoušet a osahat. Součástí letní školy jsou i nejrůznější (samozřejmě nepovinné) soutěže, ve kterých můžeš získat zajímavé ceny od našich sponzorů.

Co IT nabízí

Obor IT se prudce vyvíjí a poskytuje stále nové příležitosti pro každého zájemce. Naše letní škola se také vyvíjí a každý rok nabízíme výlet do různých zákoutí IT i fakulty. Letos máme i díky našim sponzorům připraveny zajímavé kurzy. Například:

 • Zkusíš si 3D modelování a tisk prototypu na 3D tiskárně.
 • Vytvoříš si chatovací aplikaci.
 • Zjistíš, jak zabezpečit wifi a jak se dělají útoky na její zabezpečení.
 • Seznámíš se s umělou inteligencí a strojovým učením.
 • Poznáš, jak robot komunikuje s člověkem a zkusíš si ho naprogramovat.
 • Vyzkoušíš si zařízení v biometrické laboratoři, např. pro snímání a zpracování otisků prstů, snímání a rozpoznávání tváří pomocí běžných i infračervených kamer, aj.
 • Zjistíš, že i matematika může být zábavná…

Poslední den letní školy tradičně pořádáme setkání s ženami – IT osobnostmi, které ti určitě mají co říct a také se jich můžeš zeptat, na co chceš.

Máme připraveny i další zajímavosti. Sleduj aktualizace programu.

Pojď to zkusit

Ženy v IT nejsou tak neobvyklé, jak by se mohlo na první pohled zdát a navíc dosahují pozoruhodných úspěchů. V průběhu letní školy budeš mít možnost si popovídat s ženami, které se IT věnují profesionálně, i s našimi současnými studentkami.

Uvítáme všechny dívky,

 • které se nenechají odradit předsudky, že holky na informační technologie nemají talent,
 • které se chtějí seznámit se zajímavými oblastmi informačních technologií,
 • které se chtějí přesvědčit, co na informačních technologiích ostatní vidí,
 • které vždy chtěly o informačních technologiích vědět více, ale bály se zeptat,
 • a které chtějí objevovat nové věci a získávat nové zkušenosti.

Stydíš se do toho jít, protože jsi se zatím IT moc nevěnovala? V naší letní škole pro dívky nemusíš! Tady se ti nikdo nebude ani posmívat, ani se před tebou nebude předvádět. U nás si vše vyzkoušíš sama. A vem s sebou kamarádku. Ve dvou (a více) je to větší zábava.

Přijď. Objev v sobě skrytý talent. Uvidíš, že FIT dívkám sluší! Třeba zjistíš, že IT jsou pro Tebe to pravé!