O škole

Plakát

Budeme rádi, když plakát pro letošní letní školu vyvěsíte na své škole. Děkujeme.

Kdy a kde

Letní počítačová škola probíhá každý rok na konci prázdnin v kampusu Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Letní škola je určena primárně pro dívky.

Program letní školy obsahuje kurzy ve dvou obtížnostech. V jednom časovém bloku běží vždy paralelně dva kurzy s různou obtížností. Účastnice mají možnost volby mezi těmito kurzy. Obtížnost může, ale nutně nemusí korespondovat s věkem účastnic. Nabízíme jak kurzy pro mladší dívky (cca 10 až 16 let), tak pro studentky středních škol (17 až 19 let).

Letní škola probíhá v posledním týdnu v srpnu, případně na přelomu srpna a září. Pokud týden zasahuje do školního roku, bývá v první školní den posunut začátek našeho programu, abychom vyšli vstříc zejména dívkám, které potřebují být alespoň na chvíli ve své škole (například kvůli obsazení vhodného místa ve třídě).

Letní škola probíhá pro žačky formou příměstského tábora. To znamená, že dívky se u nás budou během dne věnovat připraveným aktivitám a odpoledne se vrací domů (mladší dívky si vyzvednou rodiče). Pro mladší dívky nezajišťujeme ubytování, proto je vhodná spíše pro dívky z Brna a blízkého okolí. Mezi středoškolačkami míváme i účastnice z větší vzdálenosti než je Brno a okolí a jsme jim schopni pomoci domluvit ubytování na kolejích VUT. (Dejte nám ale vědět včas!)

Nápad pořádat Letní školu pro dívky v tomto termínu vzešel od učitelů informatiky čtyř elitních brněnských gymnázií, se kterými jsme s Letní školou začínali. Každá účastnice dostane na konci potvrzení své účasti na Letní škole a ředitelé těchto gymnázií akceptují naši Letní školu jako součást praktické výuky. Stejným způsobem akceptují Letní školu i ostatní školy. Je-li to potřeba, ještě před začátkem Letní školy kontaktujeme sami zástupce škol všech přihlášených, abychom s nimi domluvili jejich uvolnění z výuky. Při jakýchkoli pochybnostech se mohou zástupci škol obrátit přímo na nás (viz Kontakty).

Proč pro dívky?

Na FIT v současnosti studuje docela dost dívek, ale rádi bychom jich tady viděli více. Dívky, které u nás studují, mají zajímavé nápady a nové přístupy k řešení problémů a vůbec je s nimi radost spolupracovat. Informační technologie jim na oplátku nabízí skvělé možnosti uplatnění a nadstandardní možnosti v pracovním i osobním životě.

Ženský pohled na věc je v technických oborech velmi užitečný a ženy jsou zde ceněny pro svůj přístup. Mnoho našich absolventek je ve své práci velmi úspěšných, o čemž se můžete během letní školy osobně přesvědčit. Přesto se v naší společnosti stále setkáváme s předsudky, kdy jsou dívky už od dětství přesvědčovány, že do technických oborů nepatří, do IT už vůbec ne, a když pracovat s počítačem, tak možná jako sekretářka nebo účetní. Přitom právě informační technologie jsou pro ženy ideální oblastí, kde mohou vyniknout a když je potřeba, mohou pohodlně skloubit s prací svůj rodinný život. Naše absolventky mají v podstatě jistotu pracovního uplatnění v oboru tak dynamickém, že si v něm vždy najdou něco, co je bude bavit a zároveň je to slušně uživí.

Přijď se přesvědčit, že IT jsou i pro tebe. V průběhu letní školy si vyzkoušíš různé zajímavé oblasti IT od tvorby webových stránek, přes programování (fakt to může být zábava), seznámení s výrobou a programováním elektronických obvodů v HW laboratoři, experimenty v biometrické laboratoři až po zpracovávání zvuku a videa. V jednotlivých kurzech si budeš moci všechno prakticky vyzkoušet a osahat. Součástí letní školy jsou i nejrůznější (samozřejmě nepovinné) soutěže, ve kterých můžete získat zajímavé ceny od našich sponzorů.

Stále něco nového

Obor IT se prudce vyvíjí a poskytuje stále nové příležitosti i pro vás. Naše letní škola se také vyvíjí a každý rok nabízíme výlet do dalších zákoutí IT. Letos máme i díky našim sponzorům připraveny zajímavé kurzy. Například:

  • Máme připraven kurz fotografování a následného zpracování digitálních fotografií. Tři nejúspěšnější dívky si odnesou plnou licenci na program Zoner Photo Studio. Pokud máš svůj foťák, přines si jej. V našem areálu, s letní školou plnou dívek bude fotografických námětů plno.
  • Naši vědci a vědkyně z biometrické laboratoře mají opět připraveny nové zajímavé experimenty zabývající se snímáním a zpracováním otisků prstů, snímáním a rozpoznáváním tváří pomocí běžných i infračervených kamer, elektronické snímače a identifikátory podpisů a mnoho dalších zařízení, které si budete moci samy vyzkoušet.
  • Máme připraveny i další kurzy. Sleduj aktualizace programu na Facebooku.

Poslední den letní školy tradičně pořádáme setkání se zajímavými ženami, které se pohybují v oboru IT a určitě vám mají co říct.

Pojď to zkusit

Ženy v IT nejsou tak neobvyklé, jak by se mohlo na první pohled zdát a navíc dosahují pozoruhodných úspěchů. V průběhu letní školy budeš mít možnost si popovídat s ženami, které se IT věnují profesionálně, i s našimi současnými studentkami.

Uvítáme všechny dívky,

  • které se nenechají odradit předsudky, že holky na informační technologie nemají talent,
  • které se chtějí seznámit se zajímavými oblastmi informačních technologií,
  • které se chtějí přesvědčit, co na informačních technologiích ostatní vidí,
  • které vždy chtěly o informačních technologiích vědět více, ale bály se zeptat,
  • a které chtějí objevovat nové věci a získávat nové zkušenosti.

Stydíš se do toho jít, protože jsi se zatím IT moc nevěnovala? V naší letní škole pro dívky nemusíš! Tady se ti nikdo nebude ani posmívat, ani se před tebou nebude předvádět. U nás si vše vyzkoušíš sama. A vem s sebou kamarádku. Ve dvou (a více) je to větší zábava.

Přijď. Objev v sobě skrytý talent. Uvidíš, že FIT dívkám sluší! Třeba zjistíš, že IT jsou pro Tebe to pravé!

Jak se k nám dostat?

Od hlavního nádraží jeď tramvají č. 1 na zastávku Semilasso a pak jdi dolů Metodějovou ulicí. Pomocí mapy nás najdeš snadno. Vchod je z Božetěchovy ulice v prosklené budově vedle kavárny. U vchodu bude připravena orientační cedule.

Letní škola FIT v médiích